Kredyt inwestycyjny

Każda firma musi dbać o swój ciągły rozwój, jeśli chce się utrzymać na rynku i powiększać swój kapitał. Niezbędne jest do tego dokonywanie kolejnych inwestycji, na przykład w urządzenia lub technologie, które pozwolą dorównać konkurencji lub ją wyprzedzić.

Jako że obecny system finansowy obciąża podatkami oszczędności, a zwalnia z nich raty kredytu, naturalnym krokiem jest finansowanie inwestycji z pożyczonych od banku pieniędzy. Czym się charakteryzuje taka forma kredytowania i co trzeba zrobić, by z niej skorzystać?

01

Dla kogo?

Dla każdej firmy, która chce się rozwijać, zamiast stać w miejscu. Inwestycja w firmę z reguły daje najwyższą stopę zwrotu.

02

Kiedy warto?

Wtedy gdy masz pomysł na rozwój firmy, ale brakuje Ci niezbędnych środków do jej zrealizowania.

03

O czym pamiętać?

O tym, że banki bardzo przychylnie patrzą na takie inwestycje, na których mogą się zabezpieczyć. Dzięki temu jeśli planujesz zakup urządzeń czy nieruchomości, możesz liczyć na preferencyjne warunki.

lat na rynku

zadowolonych klientów

ocena od klientów

banków w ofercie

O nas

Wiele osób składa wniosek o kredyt w banku, w którym posiadają konto prywatne lub firmowe. Nie sprawdzają oferty konkurencji, bo zakładają, że z racji wieloletniej relacji ich bank przedstawi im najkorzystniejszą ofertę. Może czekać ich rozczarowanie, bo nie ma gwarancji, że bank potraktuje ich inaczej niż klientów „z zewnątrz”.

Rozpatrując wniosek o kredyt, bank bierze pod uwagę wysokość obrotów, formy zabezpieczeń czy staż firmy. Różne banki interpretują te dane w różny sposób na podstawie różnych wytycznych. Jako Biuro Finansowe podpowiemy Ci, gdzie masz szanse na najlepszą ofertę finansowania Twojej firmy!

Rzetelna obsługa, wiedza i terminowość - tak w kilku słowach mogę opisać współpracę z Biurem Finansowym.

Bartosz, Kraków

Wystarczy 1 spotkanie z Biurem Finansowym, żeby zobaczyć jak potężną wiedzę posiadają. Z całego serca polecam.

Iwona, Gdynia

Tak wielu możliwości nie przedstawił mi żaden pośrednik. Biuro Finansowe w tym aspekcie znacznie wyróżnia się na rynku.

Michał, Gliwice

Najczęściej zadawane pytania

Co można sfinansować kredytem inwestycyjnym?

Szczegółowe warunki udzielenia kredytu na inwestycje w firmie są ustalane indywidualnie pomiędzy właścicielem firmy a bankiem, z którego usług zdecyduje się skorzystać. Aby jednak pozyskanie takiej pożyczki było możliwe, środki uzyskane w ten sposób muszą zostać przeznaczone na określone cele. Wśród nich można wymienić:

  • Zakup nieruchomości

  • Budowa lub rozbudowa dotychczasowych obiektów

  • Zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych 

  • Zakup środków transportu

  • Modernizację majątku obecnego już w firmie

  • Inwestycje w infrastrukturę IT 

  • Inwestycje w badania i rozwój (R&D)

  • Inwestycje w energię odnawialną

Jeśli planowana inwestycja przez dane przedsiębiorstwo mieści się w tych kategoriach, bank może rozważyć udzielenie wsparcia finansowego tego rodzaju.

Na ile pieniędzy można liczyć?

Ilość pieniędzy, jakie możemy uzyskać, zależy zarówno od specyfiki inwestycji, oferty konkretnego banku, jak i od kwestii związanych bezpośrednio z kondycją samej firmy. Pod uwagę brana jest między innymi zdolność finansowa przedsiębiorstwa, jego obroty oraz to, jak ryzykowna jest planowana inwestycja.

W większości przypadków banki oferujące kredyty inwestycyjne dla firm wymagają, by klient zainteresowany ofertą kredytów inwestycyjnych posiadał odpowiedni wkład własny. Jego wysokość zależy od warunków stawianych przez konkretny bank, ale często jest to około 20-30% wartości inwestycji. Co ciekawe, zdarzają się sytuacje, gdy niektóre instytucje są w stanie udzielić kredytu na 90%, a czasem nawet na 100% wartości inwestycji.

To, na jak długi okres zdecydujemy się wziąć kredyt, również ma znaczenie. Niektórym firmom, które potrzebują mniejszej sumy pieniędzy, wystarczy kredyt na rok lub 2-3 lata. Okres spłaty kredytu inwestycyjnego zwykle wynosi od 3 do 20 lat, a czasem nawet do 30 lat, więc zwykle wiele lat od czasu zakończenia inwestycji Warto pamiętać, że im dłuższy okres spłaty, tym niższa będzie miesięczna rata, ale całkowity koszt kredytu będzie wyższy. W związku z tym warto odpowiednio dobrze przemyśleć decyzję o okresie spłaty kredytu, aby optymalnie dostosować go do możliwości finansowych firmy.

Czy można kredytować wartości niematerialne?

W kwestii majątku niematerialnego o charakterze inwestycyjnym sprawa może być bardziej skomplikowana. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o wszelkiego rodzaju patenty, prawa autorskie czy licencje, które pozwolą ulepszyć dotychczasowe funkcjonowanie konkretnego biznesu. Ponadto, w ramach środków pozyskanych z kredytu inwestycyjnego, firma może czasem także przeznaczyć środki na zakup udziałów lub akcji innych przedsiębiorstw czy pewnego rodzaju inwestycje w marketing i promocję.